top of page

MALA HAKKINDA BİLGİLER~

MALA NEDİR? 

Bhakti yogada ve Japa meditasyonu sırasında kullanılan tespih tarzı boncuk dizileridir. Japa meditasyonu, mantra meditasyonu demektir. Söylenecek olan mantraların sayısı 108 ya da tam katları olmalıdır.

Bhakti yoganın anlamı ‘Aşk Yogası’dır. Bu dünyevi aşk değil, ilahi aşktır. Bhakti yoganın içerisinde de Japa meditasyonu vardır.

 

MOOD AND FLOW'UN MALALARININ FARKI NE? 

Benim tasarımlarında kullandığım mala modeli; Mantra Mala modelidir. Uç taştan sonra 21 taş, ara boncuk, 33 taş, ara boncuk şeklindedir ve simetriktir. Uç taşı bilinenden farklı olarak parça doğal taşa makrome örerek malayı örüyorum. Bu tasarımım "TÜRK PATENT" tarafından tescillidir.® (Profilimde öne çıkanlarda tescil belgemi görebilirsiniz.)

 

MANTRA MALADA KAÇ TAŞ BULUNUR?

Malada olması gereken taş sayısı 108’dir. Peki neden 108 derseniz; Krişna bilincinde 108 boncuk Krişna’nın 108 hizmetkarı olan Gopiler ile Krişna’nın 108 tane ismini temsil eder. Ve bir de Guru’yu temsil eden uç boncuk/taş/püskül bulunur. Guru taşı aşkı temsil eder. Buradaki ‘aşk’ yine dünyevi değil, ilahi aşktır. İlerlenilen bu manevi yolda, yolumuzu açan her türlü bilginin ışığını anımsatacak hatırlatıcıdır.

 

KENDİNİZE UYGUN MALAYI NASIL SEÇERSİNİZ?

Malanızı seçerken niyetinize uygun doğal taşlardan seçebilirsiniz. Bu burcunuzun doğal taşları olabilir, tıkanıklık yaşadığınız çakranızın doğal taşları olabilir ya da spesifik olarak enerjisini arttırmak istediğiniz bir durumun/sağlık sorununun doğal taşları olabilir. Seçim yaparken isterseniz size yardımcı olabilirim. (Kişiye özel mala yapımında size belirli sorularımı yöneltiyorum ve cevaplarınıza göre size uygun taşları seçiyorum.)

 

MALA NASIL ÇEKİLİR? 

Malayı sağ elinizin baş ve orta parmağı arasında tutmak suretiyle ilk olarak Guru taşından sonraki taşla başlayıp, her bir taşta mantranızı/niyetinizi dile getirmeniz gerekmektedir. 108 taş bitip sıra Guru taşına geldiğinde, üzerinden atlamayıp geri dönmeniz gerekir. Sağ elin işaret parmağı kızgınlık ve öfke parmağıdır, saf kalbinizden dışarı doğru çıkmaktadır. Bu yüzden malayı çekerken malaya değmez, sizi değil karşıyı gösterir. Bu da mantra söylerken kalpteki ilahi aşkı yaşamayı ve kızgınlığı dışarı atmayı sağlar.

 

MALA NASIL TEMİZLENİR?

Malanızın (Meditasyon Tespihi) enerji temizliğini yapmak için şu yöntemlerden faydalanabilirsiniz~

1. Güneş ışığında 5-10 dakika bekleterek,

2. Adaçayı,Palo Santo, defne tütsüsü yakıp, dumanını etrafında gezdirerek,

3. Selenit taşının üzerinde bekleterek, 

4. Dolunay zamanı Ay ışığı görecek bir yere konumlandırıp sabahın ilk ışıklarına kadar bekleterek,

*Her bir işlem öncesinde malanızın temizlenmesini niyet etmeniz çok önemli. Daha sonra yine niyet ederek takabilir ya da çekebilirsiniz.Ne kadar zamanda bir temizlemem gerekiyor derseniz; ağır hissettirdiği zamanlarda yapabilirsiniz. Özellikle kalabalık ortamlara girdiyseniz sonrasında yeni güne başlarken temizleyip tekrar takmanızı/kullanmanızı tavsiye ederim.

 

NEDEN MALA KULLANIRIZ?

Meditasyon yaparken hem zihinsel hem fiziksel olarak konsantre olmamızı kolaylaştırır böylece anda kalma süremiz uzar. Bu süre ne kadar uzarsa sinir sistemimiz de o denli sakinleşip dengesini bulur. Japa (Mantra) meditasyonu sırasında her boncukta mantra söylemek ruh-zihin-beden bütünlüğünü hissetmemize ve dengelemize yardımcı olur. Yoganın da temellerinden biri olan ruh-beden-zihin bütünlüğü hayatımızın her anında potansiyelimizi tümüyle yaşamamızı sağlar. 

bottom of page